• רון רוסוחוצקי גז פלוס
  • שירות מקצועי אמין ובטוח
  • עשר שנות נסיון
  • 054-8128886
רון רוסוחוצקי גז פלוס1 שירות מקצועי אמין ובטוח2 עשר שנות נסיון3 054-81288864
חשוב לדעת

שמו המקצועי של הגז המשמש אותנו לבישול הוא גז פחמימני מעובה (גפ"מ). גז זה מורכב משילוב של מספר גזים, כמו פרופאן, בוטאן ואחרים, והוא אחד ממקורות האנרגיה הנפוצים ביותר בעולם. הוא משמש למספר רב של צרכים, כמו הסקה, ייצור חשמל, שינוע כלי רכב, ועוד.
בארץ השימוש העיקרי של גז זה הוא בישול, ומכאן למעשה הגיע שמו העממי – גז בישול.
זהו מקור אנרגיה יעיל, קל לאיסוף וזול יחסית. אף על פי כן, השימוש בגז זה כרוך בסיכון מסוים, שכן הוא נפיץ במיוחד.

טכנאי גז מקצועיים הם האנשים שבזכותם אנו יכולים ליהנות בבטחה מהיתרונות הרבים של גז שימושי זה.
עבודתו של טכנאי גז בבית המגורים קשורה להתקנה ותפעול בטוחים של מערכת הגז הביתית. המועד המומלץ לפניה הראשונה לטכנאי גז הוא בזמן בניית הבית. הטכנאי יעבוד יחד עם האדריכל והבנאים על מנת לתכנן את מיקום בלוני הגז ונקודות היציאה. לאחר שהבניין הושלם, על פי חוק חובה לקרוא לטכנאי גז לביקורת אחת לחמש שנים (ובמקרים מסוימים אחת לשנה). במהלך ביקורת זו הטכנאי יוודא שכל החלקים שבמערכת הגז הביתית פועלים כשורה - החל מהבלונים, דרך הברגים וכלה בכיריים. ובהתאם לצורך יש להחליף את צינור מוליך הגז, עקב הבלאי שהוא צבר בשנים שעברו מהביקורת הקודמת.
מקרה נוסף שבו יש להיעזר בשירותיהם של טכנאי גז הוא במקרה של חשש לדליפת גז. כפי שצוין לעיל, גפ"מ הוא גז נפיץ במיוחד. אם אכן ישנה דליפה אפילו הניצוץ הכי קטן יכול לגרום לאסון, כולל ניצוצות זעירים שנוצרים בלי שאנו שמים לב (כמו חשמל סטטי או ניתוק מכשיר חשמלי מהשקע).
כעקרון גז הבישול חסר ריח או צבע. על מנת למנוע מצב שבו דליפת גז לא תזוהה, במהלך הפקתו משולב בגפ"מ חומר בשם אתיל מרקפטאן, והוא זה אשר מעניק לו את ריחו. במידה ואתם מריחים את הריח המוכר של גז הבישול יש לנקוט באופן מיידי בצעדים הבאים:


• להתקשר מיידית לספקי הגז וליידע אותם על הדליפה. מחובת הספק לשלוח טכנאי גז בכל שעות היממה לטפל בה באופן בהול
• לסגור את ברזי הגז
• לאוורר את הדירה על ידי פתיחת חלונות ודלתות הפונות אל מחוץ למבנה
• לנתק את מקור החשמל במבנה, או לכל הפחות בדירה או האזור שבו מורגשת הדליפה
• חשוב לציין שיש להימנע מהפעלת מכשירים חשמליים עד שהדליפה תסודר, וכמובן גם להימנע מהדלקת אש, כולל עישון סיגריות.


כיצד למצוא טכנאי גז אמין ?
למרבה הצער, בעשורים האחרונים נחשפו לא מעט מקרי רשלנות וחוסר אמינות מצידם של טכנאי גז רבים, ואפילו מצדן של ספקיות גז גדולות ומוכרות. לפיכך חשוב למצוא טכנאי גז אמין, בעל הסמכות רלוונטיות ממשרד התשתיות, ולעבוד עמו.

מעט כללים בנושא:
התקנת בלון הגז חייב להיות במקום חיצוני
דליפת גז מהבלון בחלל סגור, עלולה לגרום לריכוז הגז במקום אחד, התלקחות ופיצוץ. לכן, חובה להתקין בלונים מחוץ לדירה, שם יוכל הגז להתנדף באוויר הפתוח.

צנרת נחושת
הגז יעבור מבלוני הגז אל נקודת הגז בביתנו, על ידי צינורות מיוחדים מנחושת או צינורות אחרים בקוטר, שמתאים ללחץ הגז בדירתכם.
מיקום ברז הגז בבית
מרחק נקודת גז מנקודת חשמל - ברז הגז חייב להיות במרחק של 50 סמ' ויותר מנקודת חשמל.
בטח נתקלתם לא פעם בניצוץ, שיצא מהשקע בזמן חיבור של מכשיר חשמל. לכן, המרחק בין נקודת הגז לנקודת החשמל, ישמור שלא יהיה מגע בין אותו ניצוץ ובין דליפת גז אפשרית, שעלולה לגרום לפיצוץ.
מרחק נקודת הגז מהכיריים - התקן אוסר על התקנת ברז גז מעל גובה הלהבות. בכדי שלא ייווצר שבו, הגומי שמחבר בין הברז לכיריים, יהיה חשוף לנזק בעקבות מגע עם הלהבות.

נגישות לסגירת ברז הגז:
הכוונה שהוא יהיה במרחק פעולה אחת. דוגמא להתקנה טובה, היא חיבור ברז גז בקדמת הארון במקום בולט. חובה להתקין את ברז הגז במקום נגיש, בכדי שבזמן דליפת גז, יהיה אפשר לסגור את הברז באופן מיידי, עד שיגיע טכנאי גז ויפתור את הבעיה. לגבי המראה הפחות אסתטי של ברז הגז, לא נורא, חוץ מהחמות, אף אחד לא באמת בודק כיצד הארונות שלנו נראים מבפנים .
מרחק ברז הגז מהמכשיר שצורך אותו - ברז הגז חייב להיות לכל היותר במרחק של עד 3 מטרים ממכשיר הגז. זאת אומנם לא תקנה מפורשת של מכון התקנים. מפני, שהתקן קובע כי על הברז להיות ממוקם במרחק סביר ממכשיר צורך גז – מה שמאפשר לטכנאי הישראלי פתח להרבה פרשנויות. עם זאת חברות הגז קבעו, שהמרחק לא יעלה על שלושה מטרים, על מנת שנוכל לזהות את הדליפה במהירות ונסגור את ברז הגז באופן מיידי.
צינור גומי חייב להיות במצב תקין
על צינור הגומי, שמוליך גז מברז הגז אל הכיריים שלכם, חייב להיות רישום, שאומר שהוא מאושר על פי תקן ומופיע עליו הכיתוב גפ"מ.

המלצה נוספת:
מזמינים גז רק מחברות בעלות רישיון ממשרד התמ"ת .
חברה זו חייבת להיות ברשימת ספקיות הגז המאושרות של משרד התמ"ת.
ומי שיציעו לנו – החלפת בלון או מילוי גז במחיר זול במיוחד יש להישמר ממנו.
וכיצד המחיר כל כך זול ?
הבלון לא מלא מקור הגז לא ידוע וכן בלון הגז גילו וכשירותו נתונים בסימן שאלה גדול .
בנוגע לבלון, על כל בלון חייב להיות מוטבע שם חברת הגז, שמספקת את הבלון. בלון ללא סימנים, צריך לעורר בכם חשד.

עם גז לא משחקים.

רון רוסוחוצקי
טכנאי הגז שלכם

 

שם מלא
טלפון
אימייל
הערות
 
כל הזכויות שמורות לבעלי האתר